Mokiniai domisi biomedicinos naujienomis ir istorija

Bendri dokumentai

Viešnagė vienos didžiausių pasaulyje biotechnologijų bendrovės „Thermo Fisher Scientific“ padalinyje paskutinę šių metų žiemos dieną mokiniams buvo labai svarbi gilinant žinias apie genų technologijas ir molekulinę biologiją.

Šios bendrovės misija – padėti kurti sveikesnį, švaresnį ir saugesnį pasaulį, kas šiuo metu mums visiems labai aktualu. Todėl įmonėje gaminami produktai naudojami ne tik farmacijos ir biotechnologijos įmonėse, bet ir ligoninių ir klinikų diagnostikos laboratorijose, universitetuose, mokslo institutuose, valstybės agentūrose, aplinkos ir procesų kontrolės institucijose. Produktai visame pasaulyje naudojami tiriant genų sandarą, raišką ir įvairovę, kuriant naujus įgimtų, paveldimų ir užkrečiamųjų ligų diagnostikos metodus. Bendrovės padalinyje Vilniuje gaminami komponentai korona viruso COVID-19 identifikacijai bei  vakcinai gaminti. Būtent Lietuvoje buvo atlikti vieni pirmųjų ir svarbiausių tyrimų ir darbų, padėjusių suvaldyti šią grėsmingą infekciją. Tuo įmonėje dirbantys mokslininkai ypatingai džiaugiasi ir didžiuojasi. Mokiniai ne tik susipažino su įmonės veikla, bet ir klausė paskaitos apie transgeninių organizmų kūrimą, mokslo naujoves ir perspektyvas, lankėsi moderniose laboratorijose, pamatė naujausius DNR sekoskaitos aparatus, kuriais galima iššifruoti organizmų, tarp jų ir žmogaus, genomą. „Pamatėme, kad čia kuriama Lietuvos ateitis“ – sako mokiniai.

Išvykos metu mokiniai aplankė ir Vilniaus universiteto Medicinos fakultetą, kur susipažino su Lietuvos medicinos istorija, studentiškas kėdes „matavosi“ auditorijose. Fakulteto darbuotoja Irma Kušeliauskaitė supažindino su originalia medicinos istorijos muziejaus ekspozicija, parodė įdomias kelių šimtmečių senumo kolekcijas ir papasakojo intriguojančių istorinių pasakojimų. „Pasakojimas buvo labai įtraukiantis, atrodė kad buvo galima klausytis dar ir dar“ – taip savo įspūdžius apibūdina mokiniai.  Anatomijos katedros ekspozicijose mokiniai apžiūrėjo tikrus žmogaus kūno eksponatus, iš kurių medicinos studentai mokosi anatomijos: kaulus, įvairių organų šlapiuosius ir sausuosius preparatus, įvairias organų patologijas, kurias neretai sukelia žalingi veiksniai. Mokiniai aplankė vieną didžiausių ir unikaliausių „kaulų biblioteką“, kur lentynose sukauptos ne knygos, o daugiau nei 15 tūkstančių žmonių kaukolių, kurioms daugiau nei keli šimtai metų Ir tai yra Lietuvos biologinė istorija. „Paliko labai didelį įspūdį“, „tai kažkas nerealaus“ – sako mokiniai.

Pamokos ir renginiai netradicinėse aplinkose ne tik paįvairina mokymosi procesą, bet ir motyvuoja mokinius, padeda atsakingiau pasirinkti tolimesnes studijas ir net profesiją. Tačiau tikrąją tokių renginių vertę galima išgirsti iš pačių mokinių, kai jie sako, kad „buvo labai įdomu ir smagu“ arba  „buvo įdomu pamatyti kur yra ruošiami būsimi medikai“, „įdomu ir naudinga iš arčiau pasižiūrėti į viską, kas iš tikrųjų yra aktualu visiems“…

Biologijos mokytoja Rasa Zubrickienė, anglų kalbos mokytoja Lina Petraškienė, profesijos patarėja Marytė Stasiukynienė.